Nocne moczenie się – skutki psychologiczne

Nocne moczenie się u dzieci jest zazwyczaj skutkiem zaburzeń układu moczowego. W wielu przypadkach przyczynę nocnego moczenia się dzieci ( zwłaszcza powyżej 4 roku życia) stanowią wszelkie niepokoje, stresy i lęki. Specjaliści jak pediatrzy i psycholodzy ostrzegają, że nie wolno rodzicom tego ignorować, gdyż może mieć to wpływ na rozwój psychologiczny dziecka w późniejszym wieku.
Najczęściej dzieci, które moczą się w nocy, w wyniku stresujących sytuacji przeżywają mocno trudne problemy rodzinne, problemy w szkole: związane z nauką lub rówieśnikami albo z zupełnie osobistymi problemami, o których boją się mówić. Równie często moczenie wynika z poczucia beznadziejności, niesprostowaniu wymaganiom rodziców, poczuciu byciem gorszym od innych. Jeszcze inna kategoria czynników wymienia przemoc domową, najczęściej spowodowaną zmaganiem się jednego z rodziców z nałogami.
Zdarza się, także że moczenie się w nocy dotyka spokojne, radosne dziecko. Wtedy moczenie nie jest skutkiem stresu, ale dopiero może stać się jego przyczyną. Dla zdrowo rozwijającego się dziecka ten „mokry problem” jest często źródłem zakłopotania, zawstydzenia, a czasem nawet izolacji.
By nocne moczenie nie odbiło się bardzo na psychice dziecka dużo zależy od sposobu reagowania na problem jego najbliższego otoczenia: rodziców, opiekunów w przedszkolu, rodzeństwa. To właśnie od nich dziecko powinno uzyskać pierwszą pomoc. Szydzenie, wyśmiewanie się, karanie, złośliwe komentowanie powoduje, że dziecko czuje się winne. W rezultacie może doprowadzić to do poczucia osamotnienia o odepchnięcia, co w swojej głębszej postaci może doprowadzić dziecko do chęci izolacji od otoczenia. W takich momentach dziecko może stracić zaufanie do osób, które najbardziej kocha. Na przyszłość może to skutkować złymi relacjami na linii rodzic-dziecko. Stosowanie kar za każdą mokrą noc, może doprowadzić do tego, że dziecko uwierzy, że nie jest do końca sprawne by panować nad pęcherzem. To z kolei może doprowadzić do tego, że w późniejszym wieku dziecko będzie cierpieć na bardzo niskie poczucie własnej wartości.
Dzieci z natury wrażliwe i delikatne mogą jeszcze trudniej przechodzić problem nocnego moczenia się. W ich przypadku, i w przypadku nasilającego się stresu wynikającego z moczenia się, niekiedy jedynym ratunkiem stają się terapie specjalistyczne. Jeżeli rodzice też przeżywają z tego powodu stres, również oni powinni zostać objęci pomocą psychoterapeutyczną. Często w czasie takich terapii rodzice dowiadują się, że zupełnie nieświadomie to właśnie oni są głównym czynnikiem wywołującym u dzieci stres, a w rezultacie – moczenie się. Do poradni warto też udać się w kwestii porad dotyczących postępowania w okresie, gdy dziecko się moczy. Warto podjąć wszelkie kroki by zapewnić naszemu dziecku jak najlepsze życie emocjonalne.