Nocne moczenie dzieci

Nocne moczenie się dzieci, to problem, który spotykany jest niemalże w każdej rodzinie. Możemy być rodzicami spokojnego i pełnego życia czterolatka, który wolny jest od stresowych sytuacji, a nawet jemu może przydarzyć się to przykre nocne doświadczenie. Rodzice nie powinni reagować wtedy gniewem, gdyż problem ten jest powszechniejszy niż może się to nam wydawać. Jak informują lekarze specjaliści co trzeci czterolatek zmaga się z nocnym moczeniem. Warto pamiętać, że nie należy na siłę doszukiwać się przyczyn moczenia. Nawet dobry psycholog nie będzie w stanie nam pomóc w tej sytuacji. Trzeba ze spokojem przyjąć do wiadomości, że nocne moczenie się dzieci to rzecz naturalna na pewnym etapie rozwoju. Dziecku trudniej jest niż dorosłemu przetrzymać pęcherz przez całą noc.
Z medycznego punktu widzenia nocnym moczeniem nazywamy mimowolne, niekontrolowane oddawanie moczu przez dzieci, najczęściej w przedziale 4-7 roku życia. W tym wieku panowanie nad oddawaniem moczu powinno być już w zupełności wykształcone przez dziecko, ale utrzymanie moczu przez całą noc wciąż spotyka się z dużym wysiłkiem. Samo nocne moczenie można podzielić na dwa typy: jedno objawowe lub izolowane i wielo objawowe. W pierwszym przypadku dochodzi do samego moczenia się dziecka. O wiele poważniejszym i takim, którego nie można zignorować jest moczenie wielo obiawowe. Jak sama nazwa sugeruje temu typowi nocnego moczenia się towarzyszą inne dolegliwości ze strony całego układu moczowego dziecka i mogą dotyczyć np. dysfunkcji nerek czy pęcherza. Jeżeli dziecko narzeka na bóle związane z tymi narządami należy udać się z nim do specjalisty.
Nocne moczenie jest krępujące i stresujące dla dziecka. Rodzice powinni w tej sytuacji wykazać się wyrozumiałością dla dziecka tłumacząc, że przydarza się to większości dzieciom. Błędem jest natychmiastowe reagowanie rodziców. Wizyty u psychologów, zakup leków ziołowych. Istnieją przypadki, w których z moczenia nocnego dziecka miała je wyleczyć medycyna naturalna. Tak naprawdę najlepszym lekarstwem jest okazanie dziecku wsparcia i trochę cierpliwości, gdyż na pewno przyjdzie moment, kiedy kilkulatek przetrwa całą suchą noc.