Kiedy do seksuologa

Konsultacja z lekarzem seksuologiem może być obarczona niepokojem ze strony pacjenta. Często przeszkodą w podjęciu decyzji o takiej wizycie jest wewnętrzny opór lub zwyczajnie wstyd, że ma się problem dotyczący najbardziej intymnej sfery życia. Wielu nieszczęśliwych ludzi zwleka więc z badaniem i broni się przed rozpoczęciem leczenia, co tylko utrwala ich problemy, nierzadko potem wymuszony sex prowadzi do frustracji lub poważnych stanów depresji. Nie warto zwlekać z wizytą i nie warto obawiać się kompromitacji przy rozmowie na temat własnej seksualności. Seksuolog jest specjalistą w tej dziedzinie i potrafi zapewnić zarówno dyskrecję jak i komfort psychiczny podczas spotkania.

By zachęcić do konsultacji z lekarzem seksuologiem warto przybliżyć nieco prawdopodobny scenariusz takiego spotkania. Konsultacje seksuologiczne są w dużej mierze oparte o rozmowę na temat problemu, z którym do lekarza zgłosił się pacjent. Lekarz seksuolog niezwykle dużą uwagę przywiązuje do wysoce szczegółowego wywiadu, bo tylko wnikliwy ogląd sytuacji pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoczęcie leczenia skutecznymi metodami, dlatego nie powinno się utajać żadnych informacji. Przy wielu schorzeniach wymagane jest także badanie narządów płciowych.

Seksuolog w oparciu o przeprowadzony wywiad może także zlecić inne dodatkowe badania, w tym diagnostyczne w laboratorium takie jak: biochemiczne krwi, poziom stężenia hormonów płciowych we krwi, EKG i USG rezonans magnetyczny lub tomografia, badania neurologiczne, urologiczne i ginekologiczne jak również psychologiczne.

Pytanie o to kiedy powinniśmy zgłosić się do seksuologa jest równie istotne. Jedną z najprostszych odpowiedzi jest: zawsze wtedy, kiedy coś nas niepokoi, a w szczególności gdy pojawia się jedna z wymienionych poniżej dolegliwości. U kobiet sygnałem ostrzegawczym jest obniżenie lub podwyższenie poziomu libido. Należy także zgłosić się w przypadkach bolesnego stosunku seksualnego, kłopotów z orgazmem czy trudnościach w identyfikacji z płcią.

Mężczyźni powinni skonsultować się z lekarzem gdy doświadczają zaburzenia erekcji, cechuje ich wysokie lub niskie libido, wtedy kiedy brakuje satysfakcji ze współżycia lub jest ono obarczone bólem oraz wtedy gdy obserwują opóźniony albo przedwczesny wytrysk lub też brak wytrysku.

Wiele pytań potencjalnych pacjentów dotyczy tego, czy na wizytę ze specjalistą powinno przychodzić się w parach. Otóż na pierwszą można udać się samemu. Od przeprowadzonego wywiadu będzie uzależniona ewentualna konieczność rozmowy z partnerem. Często taka relacja z dwóch stron pozwala dopiero na właściwe rozpoznanie problemów , ponieważ wtedy można rozpoznać całkowitą strukturę zaburzenia i mechanizmy leżące u jego przyczyn.

Pacjenci nie powinni dziwić się także pytaniom o wykształcenie, zawód, czy też warunki mieszkaniowe oraz stosowane używki, jako że te czynniki także mają wpływ na patologie w obszarze życia seksualnego.