Choroby pasożytnicze i niebezpieczne pasożyty

Do jednej z najczęstszych grup chorób wenerycznych należą choroby pasożytnicze. Niestety podczas stosunków płciowych, zwłaszcza z wieloma partnerami, łatwo można „załapać” niebezpieczne pasożyty. Niektóre z nich mogą być na tyle wrogie, że prowadzą do groźnych powikłań i chorób takich jak powikłania ciążowe czy nawet bezpłodność. Zarażenie pasożytami wystąpić może nie tylko podczas odbywania stosunku seksualnego, ale także przez zarażoną bieliznę, bieliznę pościelową czy odzież, na której przenoszone są pasożyty. Do zarażenie może dojść także podczas porodu, kiedy to matka może przekazać noworodkowi przenoszone przez nią pasożyty. Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednią higienę, a leczenie oraz środki zapobiegawcze powinny objąć partnera zarażonej osoby, a nawet jej rodzinę czy bliskich, którzy korzystali z jej przedmiotów, tej samej toalety, środków higienicznych czy wspomnianej pościeli. Należy zatem ostrożnie i świadomie korzystać z takich miejsc jak toaleta publiczna czy basen, oraz stosować odpowiednią higienę. Choroba pasożytnicza może objąć nie tylko okolice intymne zarażonej osoby, ale może także przenieść się na inne organy w całym ciele. Dlatego najważniejsze jest jak najszybsze zróżnicowanie na istnienie pasożyta w ciele zarażonego, aby zastosować jak najskuteczniejsze leczenie. Niestety, choroba pasożytnicza może początkowo przebiegać bezobjawowo, a gdy choć raz w naszym ciele znajdzie się wrogi pasożyt, oczywiście niekoniecznie, ale można oczekiwać nawrotu choroby. Tym bardziej osoby, które choć raz „złapały” chorobę pasożytniczą powinny świadomie ochraniać swój organizm przed nią w przyszłości. Do najczęstszych chorób pasożytniczych przenoszonych drogą płciową należą ameboza, świerzb, wszawica łonowa i rzęsistkowica, poniżej opisano trzy pierwsze.
Ameboza, czyli pełzakowica to choroba pasożytnicza szczególnie rozprzestrzeniona w krajach tropikalnych. Ameboza atakuje przede wszystkim układ pokarmowy zarażonej osoby. Dlatego najczęstsze drogi zarażenia do właśnie przez układ pokarmowy, ale także w przypadku odbycia stosunku płciowego, ze szczególnym wyodrębnieniem stosunków analnych. Istnieje wiele postaci tej choroby, a zalicza się do niej przede wszystkim czerwonka amebowa, inaczej ostra pełzakowica jelitowa, charakteryzująca się wysoką gorączką, silnymi bólami brzucha, ostrą biegunką oraz np. występowaniem krwi w kale. Brak odpowiedniego leczenia ostrej postaci amebozy może zakończyć się nawet śmiercią chorego. Odmiany amebozy, czyli ostra i przewlekła ameboza jelitowa, amoeboma (ziarniak kątnicy), czy ropień pełzakowy mogą prowadzić do bardzo groźnych powikłań, takich jak rak narządów przewodu pokarmowego i układu wydalniczego.
Wszawica łonowa to kolejna choroba weneryczna, ale zarazić się nią można także np. poprzez użytkowanie tych samych przedmiotów, przede wszystkim ubrań, osoby zarażonej. Jej objawy to pojawienie się widocznej wszy wraz z jajami na wzgórku łonowym, oraz silny świąd w okolicach intymnych. Istnieje możliwość, że wesz łonowa rozprzestrzeni się na inne części ciała, np. osiądzie na włosach nóg, brzucha, pach, a nawet brwi, jednak nigdy nie bytuje na owłosionej skórze głowy. Ponieważ wszy dosyć łatwo, praktycznie przy każdym kontakcie fizycznym, są w stanie przenieść się na inne osoby wskazane są tutaj wizyty domowe lekarza, mające na celu odpowiednią kurację. Istnieje wiele preparatów stosowanych przy pozbyciu się wszawicy, większość w Polsce dostępna jest bez recepty.
Świerzb jest chorobą zakaźną wywoływaną przez świerzbowce. Do zarażenia świerzbem dochodzi głównie w przypadku zaniedbania higieny, przebywania w środowisku, gdzie higiena osobista jest trudna do utrzymania oraz w miejscach o wysokiej liczbie ludności, jak różnego rodzaju ośrodki, np. w wojsku lub ośrodkach opieki. Nawet pobyt w ośrodkach leczniczych jak sanatoria uzdrowiskowe, może skutkować zarażeniem tą chorobą. Świerzb bardzo często przenoszony jest jednak drogą płciową, ponieważ do zarażenia świerzbowcami dochodzi najczęściej podczas bezpośredniego kontaktu fizycznego. Najczęstszym objawem jest uciążliwe swędzenie, które nasila się najczęściej w nocy lub podczas ogrzania skóry i norek świerzbowych np. podczas kąpieli. Zmiany skórne i wywołany przez nie świąd zauważyć można najczęściej w takich okolicach jak pępek, nadgarstki, pośladki czy nos. Z pewnością przy zmianach skórnych w początkowym stadium rozwoju większość pacjentów zgłasza się do specjalisty jakim jest dobry dermatolog.